Yukarı Kızılca’ya Maden Başvurusuna Yeşil İsyan

Yukarı Kızılca’ya Maden Başvurusuna Yeşil İsyan İzmir’in akciğerleri olarak bilinen Kemalpaşa ilçesine bağlı Yukarı Kızılca Köyüne maden arama başvurusunun yapıldığının ortaya çıkması köylüleri harekete geçirdi....

Yayınlanma:
Yukarı Kızılca’ya Maden Başvurusuna Yeşil İsyan

Yukarı Kızılca’ya Maden Başvurusuna Yeşil İsyan İzmir’in akciğerleri olarak bilinen Kemalpaşa ilçesine bağlı Yukarı Kızılca Köyüne maden arama başvurusunun yapıldığının ortaya çıkması köylüleri harekete geçirdi. Köylüler, cennetten bir köşe olan Kızılca’nın Kaz Dağları gibi olmaması için imza toplarken, Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı köye maden kurulmasına asla izin vermeyeceklerini belirterek, “Gerekirse o bölgeye çadır kurup, belediyeyi oradan yönetiriz. Kızılca’nın ormanlarının yok olmasına izin vermeyiz” dedi. Saadet Partisi İlçe Başkanı Ramazan Biçen, “İzmirimizin gözdesi Yukarı Kızılcamızın bir ağacına bile dokunulmasına izin vermeyiz” diye konuştu.

Yukarı Kızılca Köyü
Kemalpaşa ilçesine bağlı Yukarı Kızılca köyü

İzmir’in doğası ve temiz havasıyla gözde köylerinden biri Yukarı Kızılca, maden tehdidi ile karşı karşıya. Bir firmanın maden arama ve yol izni almak için başvurmasının duyulmasının ardından Yukarı Kızılca Köy Muhtarlığı öncülüğünde, “Biz maden istemiyoruz” yazılı dilekçeler toplanarak, Kemalpaşa Kaymakamlığına verildi. Kaymakamlık da, madenle ilgili başvuru hakkında “Olumsuz” görüş bildirerek, dosyayı Orman Genel Müdürlüğüne resmi yazı ile gönderdi.

ramazan biçen
Saadet Partisi Kemalpaşa İlçe Başkanı Ramazan Biçen

SP Başkanı Biçen ; “Madene Karşı Ortak İrade Ortaya Koymalıyız”

Saadet Partisi İlçe Başkanı Ramazan Biçen ise, izmirhaberleri.net’e yaptığı açıklamada, “Yukarı Kızılca Köyümüz ilçemizin gözde köylerinden biridir. İzmir’den bir çok insanın turistik amaçlı ziyaret ettiği, ormanların içerisinde kalan köyümüzde maden kurulmasına asla izin vermeyeceğiz. İlçemizdeki tüm siyasi partilerin ve STK’ların da aynı görüşte olduğunu düşünüyorum. Bu olay hakkında ortak bir irade ortaya koymalıyız” diye konuştu. Başkan Biçen, Kemalpaşa Kaymakamlığının maden başvurusuna olumsuz görüş bildirmesinin çok önemli olduğunu, Orman Genel Müdürlüğünün de aynı yönde karar vermesini beklediklerini ifade etti.

Başkan Karakayalı, “Belediyeyi Maden Bölgesine Kurulacak Çadırdan Yönetirim”

Kemalpaşa Belediye Başkanı Rıdvan Karakayalı, ilçenin ve köylerinin ormanlarını korumak için üstün bir çaba sarf ettiklerini belirterek, “Yukarı Kızılca köyümüz İzmir’in akciğerleri. Burada maden kurulmasına asla müsaade etmeyiz. Gerekirse maden kurulacak alanda bir çadır kurar, belediyeyi ekibimle birlikte oradan yönetiriz. Makamımı oraya taşıyıp Kemalpaşamızı oradan yönetmeye talibim” diyerek tepkisini gösterdi. Başkan Karakayalı, bu konuda tüm siyasi partiler ve sivil toplum örgütlerinin desteğini istedi.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet