“Zorunlu Aşı Uygulaması” Hakkında Etik Kurul Görüşü

Zorunlu Aşı Uygulaması. Türk Tabipler Birliği zorunlu aşı uygulaması hakkında etik kurul görüşü yayınladı ve akıllarda olan birçok soruyu cevaplandırdı.TTB covid ve aşılar hakkında yaptığı açıklamada, “Özellikle...

Yayınlanma:
“Zorunlu Aşı Uygulaması” Hakkında Etik Kurul Görüşü

Zorunlu Aşı Uygulaması. Türk Tabipler Birliği zorunlu aşı uygulaması hakkında etik kurul görüşü yayınladı ve akıllarda olan birçok soruyu cevaplandırdı.

TTB covid ve aşılar hakkında yaptığı açıklamada, “Özellikle son 20 yıldır aşı konusunda sürdürülen gerici sağlık politikaları ile aşı karşıtlığı körüklenmekte ve aşı yaptırma bireysel tercihe indirgenmektedir.

“Zorunlu Aşı Uygulaması” Hakkında Etik Kurul Görüşü

Devlet, sağlıklı yaşam hakkının sağlanması ödevinin gereğini yerine getirmemekte,  konu hakkındaki belirsizlikleri ortadan kaldıracak tutum almamakta, toplumu bilgilendirmeyerek ve şeffaf davranmayarak aşı tereddüdünü ve karşıtlığını beslemektedir. Sadece bir meta olarak aşı temin edilmesi, yukarıda belirtilen diğer sorumluluklar yerine getirilmeksizin isteyenin aşı olmasının söylenmesi, aşıyla ilgili tutarsız açıklamalar yapılması toplumdaki güvensizliği, aşı tereddüdü ve karşıtlığını pekiştirmektedir.”dedi. 

Bu değerlendirme kapsamında yaşanmakta olan salgın süreci ele alındığında öncelikle aşağıdaki soruların bilimsel yanıtlarını vermek gerekecektir:
  1. Toplumsal yaşamın sürdürülmesi için korunma gerekli midir?
  2. Var olan aşılar bu korumayı sağlamakta mıdır? Aşıdan başka, aşı kadar etkili koruma yöntemleri söz konusu mudur?
  3. Salgının önlenmesi için aşı uygulamasıyla toplumsal bağışıklığın sağlanması mümkün olur mu? (BSHA – Bilim ve Sağlık Haber Ajansı)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet