AVM Açılışları İzne Tabi Olmalı

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, tüm iş yeri ve AVM açılışlarının görüş alışverişinden sonra izne tabi tutulması gerektiğini belirtti.AVM açılışlarının izne tabi...

Yayınlanma:
AVM Açılışları İzne Tabi Olmalı

Türkiye Esnaf ve Sanatkârlar Konfederasyonu (TESK) Genel Başkanı Bendevi Palandöken, tüm iş yeri ve AVM açılışlarının görüş alışverişinden sonra izne tabi tutulması gerektiğini belirtti.

AVM açılışlarının izne tabi olması konusunu tartışmaya açan Palandöken, “Eczane açılışlarındaki kanun gibi, zincir market ve AVM’lerin de yan yana açılarak birbirlerine zarar vermemesi için nüfus ve bölge planlamasına göre ilgili mesleki oda, kurum ve kuruluşlardan görüş alışverişi yapılarak izne tabi tutulması gerekiyor. Aksi takdirde yan yana ve karşılıklı açılan aynı sektördeki esnaflar başta olmak üzere, zincir marketler ile AVM’ler de müşteri kaybına uğrayarak zarar edip zaman içerisinde kapatılıyor” dedi.

Esnafın AVM ve zincir marketlerden yeteri kadar zarar görürken bir de başka bir esnaftan zarar görmemesi gerektiğinin altını çizen , “Perakende Yasası çıkarıldığından günümüze ekonomimizde birçok değişim yaşandı. Dolayısıyla şu an ihtiyaçlara tam anlamıyla cevap vermiyor. Bir bakkalın yanına tekrar bir bakkal açılması, zincir marketlerin her sokağa peş peşe açılması, yan yana ve karşılıklı açılan AVM’ler herkese müşteri kaybettiriyor. Bir çok işyeri herhangi bir fizibilite yapılmadan aynı sektörden, aynı caddede ve sokakta bir sürü iş yeri olmasına rağmen yeni işyeri açıldığı için kısa süre sonra batıyor. Ya da Ankara’da örneklerini de görebileceğimiz birçok AVM karşısında ya da yanında başka bir AVM olmasına rağmen açılıyor ve bu defa hem kendi müşterisini azaltıyor hem de karşıdakinin müşterilerini çalmış oluyor. Zaten açılışları hiçbir kurala bağlı olmayan AVM ve zincir marketler kendileri kadar esnafımıza yeteri kadar zarar vermektedir” diye konuştu.
“ECZANELER HAKKINDAKİ KANUN TÜM SEKTÖRLERE ÖRNEK OLMALI”
İş yeri, zincir market ve AVM açılışlarının bir kurala bağlanmasının esnaf ve sanatkarın geleceği ile ekonominin sağlam temellere oturtulması bakımından çok önemli olduğunu ifade eden Palandöken, “Rastgele ve kuralsız işyeri, AVM ve zincir market açılışlarının önüne geçilmesi için öncelikle kuralların konulması artık kaçınılmaz. Bu açılışlarda esnaf meslek ve ticaret odaları ile belediye, kaymakamlık ve valilik yani ilgili ilgili kamu kurum ve kuruluşların temsilcilerinden oluşacak kurul yapacağı fizibilite ve Ar-Ge çalışması sonucunda karar vermeli. Eczaneler hakkında kanunda belirtilen, ilçe sınırları içindeki nüfusa göre en az 3 bin 500 kişiye 1 eczane düşecek şekilde eczane açılması yani nüfus kriteri bu konuda örnek olmalı ve kurulacak olan ortak komisyon belirlenecek kurallar doğrultusunda karar vermeli” diye konuştu.(BSHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet