Bakan Koca: “Şehir Hastanelerinde Hasta Garantisi İddiaları Gerçek Dışıdır”

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, mecliste yaptığı konuşmada, “Şehir hastanelerinde hasta garantisi verildiği iddiaları gerçek dışıdır” dedi.Yüklenici firmalarla herhangi bir borç üstlenim anlaşması da imzalanmadığını...

Yayınlanma:
Bakan Koca: “Şehir Hastanelerinde Hasta Garantisi İddiaları Gerçek Dışıdır”

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca, mecliste yaptığı konuşmada, “Şehir hastanelerinde hasta garantisi verildiği iddiaları gerçek dışıdır” dedi.

Yüklenici firmalarla herhangi bir borç üstlenim anlaşması da imzalanmadığını kaydeden Bakan Koca, “Ayrıca ne bakanlığımızca, ne de Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından bugüne kadar herhangi bir borç üstlenim anlaşması imzalanmış değildir” dedi.  “Şehir hastanelerinde hasta garantisi verildiği iddiaları gerçek dışıdır” diyen Bakan Koca, “Ne acil hizmetlerinde, ne polikliniklerde, ne yatan hastada, ne doluluk oranında, ne de ameliyatta her hangi bir taahhüt ve garantisi söz konusu değildir” diye konuştu.
ŞEHİR HASTANELERİNİN METREKARESİ 5 BİN 400 LİRA
Şehir hastanelerinin maliyetinin devlet sırrı olduğu gerekçesiyle açıklanmadığı gibi garip, akıl dışı ithamlara şahit olduklarını ifade eden Koca, “Bütçede şehir hastaneleri ödenekleri diğer yatırım maliyetleri içinde verilmeyip ayrı bir kalem olarak yer almaktadır. Bütçede şeffaf bir şekilde gösterildi. Bugüne kadar tamamlana 10 şehir hastanesinin yatırımı 5 milyar dolardır. Yaklaşık 30 milyar liraya tekabül eder. Yani metrekaresi 5 bin 400 liradır. Beş bin dört yüz liranın neresi pahalıdır. Tüm bu yatırımlar bütçeden tek bir kuruş dahi harcanmadan yapılmaktadır. 2019 yılında kullanım bedeli, işletme, bakım, onarım gideri ve hizmet alımları dahil şehir hastaneleri için ayrılan ödenek toplamda 5,2 milyar liradır. Bunun yarısı ise hizmet bedelidir” diye konuştu. (BSHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet