Çin’e İhracat Hakkında Açıklama

Ticaret Bakanlığı, Çin Halk Cumhuriyeti’ne Süt ve Süt Ürünleri ihracatı hakkında basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “Çin’e yönelik süt ve süt ürünleri ihracatının önündeki engeller kaldırılmıştır” denildi.Bakan...

Yayınlanma:
Çin’e İhracat Hakkında Açıklama

Ticaret Bakanlığı, Çin Halk Cumhuriyeti’ne Süt ve Süt Ürünleri ihracatı hakkında basın açıklaması yaptı. Açıklamada, “Çin’e yönelik süt ve süt ürünleri ihracatının önündeki engeller kaldırılmıştır” denildi.

Bakan yazılı açıklamasında, “Yürütülen yoğun girişimler neticesinde, Çin Halk Cumhuriyeti Gümrükler Genel İdaresi tarafından yapılan açıklama ile ülkemizden Çin’e süt ve süt ürünleri ihraç edebilecek firma listeleri duyurulmuş ve sektörümüzün önde gelen firmalarının arasında yer aldığı 54 firma Çin’e süt ve süt ürünleri ihracatında farklı ürün gamlarında yetkilendirilmiş bulunmaktadır. Bu çerçevede; Tarım ve Orman Bakanlığımız ile yakın işbirliği içerisinde ve Bakanlığımız girişimleri neticesinde, ülkemiz menşeli süt ve süt ürünlerinin ÇHC’ye ihracatı mümkün hale gelmiştir. Böylelikle ülkemizden Çin’e yönelik süt ve süt ürünleri ihracatının önündeki engeller kaldırılmıştır” denildi.

HEDEF UZAKDOĞU

Açıklama şöyle devam etti, “2019 yılında gerçekleştirdiği 5,9 milyar dolar değerindeki ithalat değeri ile dünyanın en önemli süt ve süt ürünleri ithalatçılarından birisi olan Çin’in ülkemiz menşeli süt ve süt ürünlerinin ithalatına başlayacak olması, 2019 yılında söz konusu sektörde yaklaşık 364 milyon dolar ihracat gerçekleştiren ülkemiz için önemli bir referans teşkil edecektir. Bu bağlamda, Çin pazarında yer edinilebilmesine yönelik çalışmalar yürütülecek ve pazara giriş çalışmalarının diğer Uzakdoğu ülkelerini de kapsayacak şekilde genişletilmesi suretiyle pazar çeşitliliğinin sağlanması ve başta süt ürünleri olmak üzere tarım ürünlerimizin söz konusu coğrafyadaki pazar payının artırılmasına yönelik çalışmalara ağırlık verilmeye devam edilecektir” (BSHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet