GAZETECİLERE SÜRDÜRÜLEBİLİR DİJİTAL YAYINCILIK EĞİTİMİ

InsideTurkeyNews ve Çağdaş Gazeteciler Derneği Akdeniz Şubesi işbirliği ile “Yerel Gazeteciliği Güçlendirme Projesi” kapsamında “Yerel Gazeteciler ve Gazeteci Adayları İçin Sürdürülebilir, Dijital Gazetecilik” başlıklı...

Yayınlanma:
GAZETECİLERE SÜRDÜRÜLEBİLİR DİJİTAL YAYINCILIK EĞİTİMİ

InsideTurkeyNews ve Çağdaş Gazeteciler Derneği Akdeniz Şubesi işbirliği ile “Yerel Gazeteciliği Güçlendirme Projesi” kapsamında “Yerel Gazeteciler ve Gazeteci Adayları İçin Sürdürülebilir, Dijital Gazetecilik” başlıklı eğitim gerçekleştirildi. COVID- 19 kısıtlamaları nedeniyle online yapılan eğitimlerde gruplar halinde çeşitli uygulamalar da gerçekleştirildi.

NewslabTurkey eğitmenleri Dr. Sarphan Uzunoğlu, Onur Poyraz Kaya, Orhan Şener ve Gonca Tokyol tarafından verilen ve dört oturumda gerçekleşen eğitime, Antalya’dan çok sayıda gazeteci ve gazeteci adayı katıldı.

GELENEKSEL GELİR MODELLERİ TEK BAŞINA YETERLİ DEĞİL

Eğitimin ilk oturumunda öğretim görevlisi Dr. Sarphan Uzunoğlu, haber mecralarının reklam gelirlerini arttırması ve çeşitli hibe programları konulu sunumunu gerçekleştirdi. Çeşitli raporlar üzerinden düşen gazete aboneliklerini ve okurun değişen haber tüketme pratiklerini yorumlayan Uzunoğlu, haber mecraları için geleneksel gelir modellerinin tek başına yeterli olmadığını belirtti.

İkinci oturumda ise SEO danışmanı Onur Poyraz Kaya, haber mecralarının arama motoru optimizasyonu ve analiz edilmesiyle ilgili bir sunum gerçekleştirdi. Çeşitli siteler üzerinden gazetecilerin kendi mecralarıyla ilgili analizlere ulaşabileceğini ve buna uygun bir yol haritası çıkarabileceklerini belirten Kaya, “İnsanlar arama motorunda ilk sonuçta çıktıysa doğrudur motivasyonuna sahipler. Bu nedenle Google aramalarında ilk sayfada olmak önemli. Google’ın önem verdiği noktaları gözeterek haberinizi iyi ifade etmeniz önem taşıyor” şeklinde konuştu.

Eğitim üçüncü oturumunda Türkiye Gazeteciler Sendikası Akademi Direktörü ve öğretim görevlisi Orhan Şener, “Haber mecralarında okur gelirinin artırılması, abonelik ve üyelik modelleri” başlıklı sunumu yaptı. “Biz yapalım okur ya da izleyici bizi okur/ izler herhalde” fikrinin doğru olmadığını belirten Şener, her hedef kitlesinin farklı bir mecrasının olduğunu bu nedenle “Okurum kim?” sorusunun dikkate alınması gerektiğini sözlerine ekledi.

Son oturumda freelance gazeteci Gonca Tokyol, haber dilinin ve kaynaklara ulaşım yollarının çeşitliliği konusunda bir sunum gerçekleştirdi. Tokyol, uzun metinlerin mutlaka görsellerle desteklenmesi gerektiğini vurguladı.

Yorum Yapmak İçin Tıklayınız0
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.