Hayal Tırı yola çıktı

İstanbul Oyuncak Fuarı’ndaoyuncak dolu ‘Hayal Tırı’ yola çıktıİstanbul Oyuncak Fuarı 2018 açıldı. Tüyap Fuar ve Fuarcılık Hizmetleri A.Ş. ve Oyuncakçılar Derneği’nin (OYDER) iş birliğiyle düzenlenen fuar, 25 Mart’a...

Yayınlanma:
Hayal Tırı yola çıktı

İstanbul Oyuncak Fuarı’nda

oyuncak dolu ‘Hayal Tırı’ yola çıktı

İstanbul Oyuncak Fuarı 2018 açıldı. Tüyap Fuar ve Fuarcılık Hizmetleri A.Ş. ve Oyuncakçılar Derneği’nin (OYDER) iş birliğiyle düzenlenen fuar, 25 Mart’a kadar sürecek ve 50’ye yakın ülkeden konuklarını ağırlayacak. Fuarda, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na teslim edilen bir tır oyuncak, Anadolu’daki çocuklara dağıtılmak üzere yola çıktı.

Fuarın açılışına katılarak sağlıksız ürün denetimlerini arttırdıklarını belirten Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, “2017 yılında yaptığımız denetimlerde 53 bin 379 oyuncaktan sadece 443’ü güvensiz çıktı. Nisan ve Mayıs aylarında denetimlerimiz artarak devam edecek” dedi

Her yıl katlanarak büyüyen oyuncak sektörünün dev oyuncuları İstanbul’da bir araya geldi. En eşsiz ve ilgi çekici oyuncaklar ile son teknolojik oyuncak tasarımlarının yer aldığı İstanbul Oyuncak Fuarı 2018, kapılarını açtı. Tüyap Fuar ve Fuarcılık Hizmetleri A.Ş. ile Oyuncakçılar Derneği (OYDER) güçlerini birleştirdi ve 15 yıldır OYDER tarafından desteklenen fuar, bu yıl ilk kez Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde ziyaretçilerini ağırlamaya başladı.

Fuarın açılış kurdelesini kesen Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, sektör hakkında önemli bilgiler verdi. Oyuncak sektörünün hem ciro hem de ihracat bakımından tüm dünyada sürekli büyüyen bir sektör olduğunu belirten Tüfenkci, 2016 yılında küresel oyuncak dış ticaret hacminin 148.6 milyar dolar civarında gerçekleştiğini söyledi. Küresel oyuncak ihracatının bir önceki yıla göre yüzde 3 arttığını anlatan Tüfenkci, Türkiye’nin küresel oyuncak ihracat pazarında 43’üncü sırada yer aldığını açıkladı.

Çocuklar yerli oyuncakla kültürümüzü öğrenebilir

Türkiye’de oyuncak üretiminin aynı yıl 19 bin 400 ton ve 165 milyon dolar olarak gerçekleştiğini söyleyen Tüfenkci, sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye, genç nüfusuyla oyuncak sektöründe dinamik bir pazara sahip. Oyuncak üretimimiz son 5 yıldır yılda ortalama yüzde 10 artış gösteriyor. Tüketime baktığımız zaman iç pazar hacmimiz 555 milyon dolar civarında. 2012-2016 yılları arasında yılda ortalama miktar bazında yüzde 5, değer bazında ise yüzde 0.6 oranında artış gösterdi.”

Yerli oyuncak sanayinin gelişimi için öncelikle kamuoyunun yerli oyuncaklar konusunda bilinçlendirilmesi gerektiğini söyleyen Tüfenkci, şunları kaydetti: “Yerli üretimin özellikle sağlık açısından güvenilir olduğunu bilen tüketicilerin tercihi yerli oyuncaklar olacaktır. Bununla beraber yerli oyuncaklar kültürel değerlerimizin yansıması ve çocuklarımızın geleceğine yönelik, önemli bir başlangıç noktasıdır. Ülkemizdeki her 4 kişiden biri çocuk. Çocuklarımıza aktarmak istediğimiz milli ve kültürel değerlerimizi ürettiğimiz oyuncaklarla şekillendirebilmemiz büyük önem arz etmektedir” dedi.

Türkiye’nin Asyalı rakiplerine kıyasla avantajlı konuma geçerek ihracat hedeflerini arttırabileceğini söyleyen Tüfenkci, “Bu çerçevede sektörümüzün yapacağı Ar-Ge ve inovasyon çalışmalarında üzerimize düşeni yapmaya hazırız” diye konuştu. Bakanlığın oyuncak sektörüne yönelik çalışmaları hakkında da bilgi veren Tüfenkci, sözlerini şöyle sürdürdü: “Oyuncak ürün grubunun yetkisi Ekim 2013’te Bakanlığımıza geçmişti. Bu tarihten itibaren yapılan denetimlerde iç piyasada toplam 964 bin 172 adet ürün denetlendi. Bu ürünlerin 49 bin 754 adedi güvensiz bulundu. 2017 yılında yapılan denetimlerde 53 bin 379 oyuncaktan 443 adedi güvensiz bulundu. Memnuniyetle belirtmek isterim ki oyuncak sektöründe güvensizlik oranlarında ciddi bir azalış gerçekleşmiştir.”

3 milyon TL’lik kaçak oyuncak yakaladık

İthal ürünlerde de denetimlerinin arttığını anlatan Tüfenkci, yıl boyunca sürdürülen denetimlerin özellikle Nisan ve Mayıs aylarında artarak devam edeceğini söyledi. Kaçak oyuncakların piyasaya sürülmesinin engellenmesi konusunda da yapılan denetimlerden bahseden Tüfenkci, toplamda 27 olayda değeri 3 milyon 340 bin TL’lik kaçak oyuncak ve hediyelik eşya yakalandığını açıkladı.

50 ülkeye ihracat yaptık

Konuşmasında oyuncakların çocukların gelişimindeki öneminden ve çocukların oynarken hem öğrenip hem de eğlendiğinden bahseden OYDER Başkanı Yakup Kireçci, 2017 yılında Türkiye’nin ürettiği oyuncaklarla 50 ülkeye ihracat yaptığını söyledi. Çocuk başına harcanan yıllık oyuncak tutarlarından da bahseden Kireçci, “ABD’de 500 dolar, Avrupa’da 400 dolar civarında yıllık harcama yapılırken, Türkiye’de 35 dolar seviyesine yeni geldik. Bu rakamlar alacak yolumuzun ne kadar uzun olduğunu göstermektedir” dedi. Kireçci, TÜYAP ile yaptıkları büyük iş birliği ile tüm sektörü bir çatı altında topladıklarını da belirterek, ilerleyen yıllarda küresel sektörde söz sahibi olmak için OYDER olarak çalışmalarını tüm hızıyla sürdüreceklerini söyledi.

‘Hayal Tırı’ yola çıktı

Konuşmaların ardından bir tır dolusu oyuncak, “Bir TırOyuncak Milyonlarca Hayaldir” sloganıyla Anadolu’daki çocuklara dağıtılmak üzere Bakanlığa teslim edildi.

İstanbul’da oyuncak sektörünü bir araya getiren İstanbul Oyuncak Fuarı 2018’de peluşlardan yapbozlara, tahta oyuncaklardan dış mekan ürünlerine, zeka geliştirici oyuncaklardan robotlara kadar binlerce ürün sergileniyor. TÜYAP Salon 12’de 10 bin metrekarelik alanda;Abc, Adel, Adore, Akar, Bircan, Birlik, Canem, Clementoni, Dolu, Dede, Erdem, Erpa, Karakuş, Kızılkaya, Limon, Mercan, Necotoys, Star Okey, Pilsan, Sunman ve Uçar’ın da aralarında bulunduğu 100’e yakın marka fuardaki yerini aldı. 50’ye yakın ülkeden misafirin ağırlandığı ihtisas fuarında, 100 binlerce dolarlık iş anlaşmaları da imzalanmaya başlandı.

Fuarın açılışına teknolojik ürünler damga vurdu. Son teknoloji helikopterler, dronelar, uzaktan kumandalı arabalar, uçaklar ve robotlar dikkat çekerken, sektör olarak fayda merkezli, yenilikçi ve yaratıcı oyuncaklar ilgi odağı oldu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet