Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları (SKA) Etki Hızlandırıcısı Ön Hızlandırma Programı Sunum Günü 21 Nisan’da

En az gelişmiş ve gelişmekte olan ülke nüfuslarında insan yaşamını iyileştirmek için çok paydaşlı bir platform olarak tasarlanan ve küresel bir hızlandırıcı olan SKA Etki Hızlandırıcısı, ikinci programının Ön Hızlandırma aşamasını tamamlamıştır. Ön Hızlandırma Programı, Bangladeş, Danimarka, Fransa, Hindistan, İtalya, Kenya, Hollanda, Nikaragua, Nijerya, Güney Afrika, Sri Lanka, İsviçre, Tanzanya, Türkiye, Uganda, Birleşik Krallık ve ABD’den 43 girişimci ekibin katılımı ile gerçekleşmiştir. Bangladeş’te “finansal kapsayıcılık”, Uganda’da “dijital tarım” alanındaki sorunlara çözüm geliştirmek üzere 1000'den fazla başvuru arasından seçilen ekipler, dezavantajlı grupların finansal hizmetlere erişimine imkan sağlamak ve tarım uygulamalarının dijitalleştirilmesine değer katmak için çalışmışlardır. Girişimci ekipler, geliştirdikleri çözümleri 21 Nisan’da TSİ 10:00’da sanal olarak gerçekleştirilecek sunum gününde paylaşacaklardır.

 

4 haftalık Ön Hızlandırma Programı boyunca girişimciler, Mentor Buluşmaları'nda dünyanın dört bir yanından mentorlar ile tanışma fırsatı buldu. Buluşmalar, etki yatırımı, iş modeli, küreselleşme ve büyüme dahil, birçok konuda deneyim paylaşımı ve karşılıklı fikir alışverişine imkan verdi.

 

Sunum Günü'nü takiben, Mayıs-Haziran 2021 arasında gerçekleşecek Hızlandırma Programı’na her iki alan için 5’er takım seçilecek ve bu takımlar 15.000 ABD Dolarına kadar hibe almaya hak kazanacaklar. Hızlandırma Programı sırasında girişimciler; yatırımcılar, kurucular, özel sektör profesyonelleri ve kamu temsilcilerinin de dahil olduğu SKA Etki Hızlandırıcısı'nın küresel mentor ağının üyeleriyle bire bir çalışarak girişimlerini geliştirme fırsatı bulacak. Hızlandırma Programı’nın bir başka önemli ayağı ise girişimcilerin Bangladeş ve Uganda'da yerel uygulamaya yönelik planlarını hazırlamaları olacak.

 

SKA Etki Hızlandırıcısı, karmaşık kalkınma sorunlarını ele almak ve girişimcileri destekleyerek etki yaratmak için kapsayıcı ortaklıklara iyi bir örnek teşkil etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti Dışişleri Bakanlığı, UNDP ve EAGÜ'ler için Birleşmiş Milletler Teknoloji Bankası'nın güçlü ortaklığı programın temelini oluşturmaktadır. Ayrıca, Uganda'daki Bilim, Teknoloji ve Yenilik Bakanlığı, Bangladeş'teki Bilgi ve İletişim Teknolojilerinden sorumlu Bakanlık ve her iki ülkedeki UNDP Ülke Ofisleri ve Hızlandırıcı Laboratuvarlarının desteği programı daha da güçlü kılmaktadır.

 

SKA Etki Hızlandırıcısı’nın güçlü ortaklarının temsilcilerini bir araya getirecek bir platform olacak Proje Sunum Gününde açılış konuşmaları;

  • Büyükelçi Sayın Faruk Kaymakcı, T.C. Dışişleri Bakan Yardımcısı ve AB Başkanı
  • Saygıdeğer Dr. Elioda Tumwesigye, Uganda Bilim, Teknoloji ve İnovasyon Bakanı 
  • Saygıdeğer Sn. Zunaid Ahmed Palak, Bangladeş Devlet Bakanı, Bilgi ve İletişim Teknolojileri Bölümü 
  • Sayın Sukhrob Khojimatov, UNDP Türkiye Mukim Temsilci Vekili  
  • Sayın Joshua Setipa, BM Teknoloji Bankası Genel Müdürü 
  • Sayın Ebru Özdemir, Limak Yatırım ve Limak Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı tarafından yapılacaktır.

Etkinlikte konuk konuşmacı olarak ise Türkiye’nin ikinci unicorn’u Getir uygulamasının kurucusu Sayın Nazım Salur yer alacaktır. Salur, deneyimlerini ve başarıya giden yoldaki tecrübelerini izleyicilerle paylaşacaktır. 

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı


Etiketler: 84 okunma
Bilgilendirme

Bu içeriğin, görüş ve bilgilerin yanlışlık, eksiklik veya yasalarla düzenlenmiş kurallara aykırılığından alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu değildir. alanyahaber.com 5651 Sayılı Kanun kapsamında BTK Yasalarına Uygun Hareket etmeyi esas alır Bu sebeple içerikleri ve yorumları kontrol etme ya da araştırma yükümlü tutulamaz Hukuka ve mevzuata aykırı olduğunu düşündüğünüz içeriği iletişim adreslerinden bildirebilirsiniz. En Kısa sürede dönüş yapmaya çalışacağız.

Risk Açıklaması:
Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeleri yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti; aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk ve getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir. alanyahaber.com sitesinde kullanılan kaynaklardaki herhangi bir hata/eksiklikten dolayı, sitedeki bilgilerin kullanılması sonucunda yatırımcıların ve üçüncü kişilerin uğrayabilecekleri doğrudan ve/veya dolaylı zararlardan alanyahaber.com hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz

Alanya Haber