Türk lezzetleri için dev birliktelik

Kuzu yahniden pilakiye ‘Türk mutfağı’ dersiİzmir’de hazırlanan 7 eğitim videosu ABD’ye gönderiliyorEge İhracatçı Birlikleri (EİB) ve İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ), Türk mutfağının Las Vegas Üniversitesi’nde ders...

Yayınlanma:
Türk lezzetleri için dev birliktelik

Kuzu yahniden pilakiye ‘Türk mutfağı’ dersi

İzmir’de hazırlanan 7 eğitim videosu ABD’ye gönderiliyor

Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) ve İzmir Ekonomi Üniversitesi (İEÜ), Türk mutfağının Las Vegas Üniversitesi’nde ders olmasını sağlayan, 5 yıl sürecek ‘Turquality’ projesi için iş birliği protokolü imzaladı. Ticaret Bakanlığı’nın da desteklediği proje sayesinde Türk mutfağı, eğitim anlamında ilk kez uluslararası arenaya taşınacak. Dünya çapındaki otellerde görev yapacak usta şefler, İEÜ’de hazırlanan 20’şer dakikalık 7 eğitim videosuyla Türk mutfağının tarihsel gelişimini ve sağlıklı yönünü, birbirinden lezzetli yemek tariflerini öğrenecek.

EİB tarafından tedarik edilen Türk baharatlarıyla hazırlanan, kuzu yahniden yaprak sarma ve pilakiye kadar birçok Türk yemeğini tanıyacak olan yabancı şefler, bu lezzetleri yurt dışında milyonlarca kişiye ulaştıracak. Ege Bölgesi’nin dünya çapında güçlü üretici olduğu zeytinyağı, çipura ve levrek, meyve-sebze mamulleri, tıbbı aromatik bitkiler, kuru üzüm, incir, zeytin ve yağlı tohum gibi ürünler de yemeklerde kullanılacak. Hazırlanan eğitim videoları, temmuz ayında Amerika Birleşik Devletleri’ndeki (ABD) Las Vegas Üniversitesi Turizm Otelcilik Okulu’na iletilecek.

Türk gıda ürünlerinin, yıllık 160 milyar dolarlık gıda ürünü ithal eden ABD’ye ihracatını artırması hedeflenen ‘Turquality’ adlı projeye ilişkin imza töreni, İEÜ Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nün içinde bulunan Cam Restoran’da gerçekleştirildi. Protokol, EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi ve İEÜ Rektörü Prof. Dr. Murat Aşkar tarafından imzalandı. İEÜ adına proje yöneticisi de olan Uygulamalı Yönetim Bilimleri Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Betül Öztürk, EİB Genel Sekreteri Cumhur İşbırakmaz, EİB Genel Sekreter Yardımcısı Serap Ünal, Gastronomi ve Mutfak Sanatları Bölümü’nün eğitmen şefi Ece Şener Aslay, akademisyenler ve proje destekçileri de törene katıldı. EİB ile İEÜ arasında 3 ay önce başlatılan ortak çalışmalar, protokolle birlikte resmiyete dökülerek geliştirilmiş oldu. Toplantıda konuşan EİB Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, ‘Turquality’ projesi ile birlikte dünyanın en önemli tüketici pazarı olan ABD’de Türk gıda ürünlerini tanıtmayı amaçladıklarını söyledi.

ÖZEL JETTE TANITIM FİLMİ

Bu yaz, projeye ilişkin tanıtım faaliyetlerini artıracaklarını belirten Eskinazi, “Türk mutfağının yurt dışındaki etkisini artıracak, gastronomi turizmi açısından ülkemizi geliştirecek projemizi çok önemsiyor, üzerinde 1 yıldır titizlikle çalışıyoruz. Bu süre içinde birçok etkinliğe imza attık. Proje kapsamında ilk olarak, hazırlanan pazar araştırma raporunun ardından; 6 sektör için 6 ayrı şef ile tanıtım filmleri çektik. Las Vegas Üniversitesi’nin yerleşkesinde, o bölgenin ünlü şefleri tarafından; Türk gıda ürünlerini kullanarak ABD’li tüketicilerin damak tadına uygun menüler hazırlanıp videolar oluşturuldu. Ardından da Las Vegas Üniversitesi Turizm Otelcilik Okulu mutfağında 6 ayrı hibrit tadım etkinliği serisi gerçekleştirildi. Projemizin daha da gelişmesi, tanıtımının etkin olarak yapılması için yeni hazırlıklarımız da var. Temmuz ayı ortalarına kadar, özel jette tanıtım filmi çekeceğiz, e-spor oyuncuları ile internet ortamında reklam ve şef yarışması gerçekleştireceğiz. Proje kapsamında yapılacak en önemli faaliyetlerden biri de İEÜ’de hazırlanacak eğitim içeriklerinin Las Vegas Üniversitesi müfredatında yer alacak olması. Projemize desteklerinden dolayı İzmir Ekonomi Üniversitesi’ne çok teşekkür ediyoruz” dedi.

ÜLKEMİZ VE İZMİR’E GÜÇ KATACAK

İEÜ Rektörü Prof. Dr. Murat Aşkar ise, Türkiye ve İzmir’e güç katacak böylesine önemli bir projenin içinde yer almaktan mutluluk duyduklarını söyledi. Üniversitelerindeki üst düzey İngilizce eğitimin de iş birliğini kolaylaştırdığını vurgulayan Prof. Dr. Aşkar, “Biz, üniversite olarak İzmir’in tamamını kampüsümüz olarak görüyor, İzmir ve ülkemize güç katacak her projenin paydaşı olmayı görev biliyoruz. EİB tarafından hayata geçirilen ‘Turquality’ projesi de buna çok güzel bir örnek. Dünyanın değişik yerlerinde, birçok gastronomi projesi var. Ama ‘Turquality’ projesi çok farklı. Bu projeyle hem Türk mutfağının tanıtımına büyük katkı sunulacak hem de ülkemize özgü ürünlerin yurt dışındaki kullanımı artacak. Proje, üniversitemizde eğitim gören öğrencilerimize de yeni kazanımlar sağlayacak. Bugüne kadar projeye destek verdik, bundan sonra da Gastronomi ve Mutfak Sanatları bölümümüzün öncülüğünde her türlü katkıyı sağlamaya hazırız” diye konuştu.

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet