Ücretsiz İzinli 700 Bin Kişiye Ödeme Müjdesi (özel)

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ücretsiz izne ayrılan 700 bin kişiye yarından (8 Mayıs) itibaren ücret desteğine başlayacaklarını açıkladı. Bakan Selçuk, “Ödemenin belli bir miktarı yarın,...

Yayınlanma:
Ücretsiz İzinli 700 Bin Kişiye Ödeme Müjdesi (özel)

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ücretsiz izne ayrılan 700 bin kişiye yarından (8 Mayıs) itibaren ücret desteğine başlayacaklarını açıkladı. Bakan Selçuk, “Ödemenin belli bir miktarı yarın, devamı ise pazartesi, salı günleri yapacağız” dedi.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ BAŞVURU SAYISI 3,5 MİLYONU GEÇTİ

Kısa çalışma ödeneği konusunda da açıklama yapan Bakan Selçuk, “Başvuru sayısı 3,5 milyonu geçti. Bu çalışmada 600 gün prim gün sayısını 450’ye indirmiştik. Kısa çalışmada nisan maaşlarını mayıs 5’te almaları gerekiyordu. Çoğuna ödeme yapıldı. 2,5 milyon çalışanımıza ödemelerimizi gerçekleştirmişti durumdayız, şartlarını gerçekleştiren. Tarihin en hızlı verilen kısa çalışma ödemesi oldu. İş-Kur’daki tüm arkadaşlarımıza teşekkür ederim, gece gündüz canla başla çalıştılar. Bir yandan ödemeleri yaparken bir yandan yeni ödemeler alıyoruz. Pandemiden önce firma 15 belgeyle başvuruyordu. Daha sonra teftişe gidiliyordu. Biz bunu yapsaydık bu başvurularımızı tamamlamak ekimi buluyordu. Şimdi meclisten geçen yasa değişikliği sayesinde ilk önce ödemeleri yapıyoruz, uygunluk tespitini daha sonra yapacağız” diye konuştu.

ÜCRETSİZ İZİNDE 700 BİN BAŞVURUYU AŞTIK

“Amacımız istihdamı korumaktır” diyen Bakan Selçuk, “Kısa çalışma ödeneğinde biz işverenimizin doğru beyan ettiğini esas alıyoruz. Eğer yanlış beyan ise işçiden değil, işverenden alınacak. Ben bu oranın düşük olacağını düşünüyorum. Kuaför ve berberlerin personellerine kısa çalışma ödeneği verdik. Burada iki esas var. Ya faaliyetin tamamen durması ya da üçte 1 oranında azalmasıdır. Ücretsiz izinde şu ana kadar 700 bin başvuruyu aştı. Nakdi ücret desteğini yarın itibariyle başlıyoruz. Firmalar bilgileri giriyor. Belli bir miktarı yarın, pazartesi, salı ödeyeceklerimiz olacak” (BSHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet