“Uzman Eller” Projesine Virüs Engeli

Kırsalda yaşamayı taahhüt eden üniversite mezunlarına 100 bin TL hibe desteği verilmesini öngören “Uzman Eller” projesi korona virüse takıldı.CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Tarım ve Orman Bakanlığına, kırsalda...

Yayınlanma:
“Uzman Eller” Projesine Virüs Engeli

Kırsalda yaşamayı taahhüt eden üniversite mezunlarına 100 bin TL hibe desteği verilmesini öngören “Uzman Eller” projesi korona virüse takıldı.

CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Tarım ve Orman Bakanlığına, kırsalda yaşamayı taahhüt eden üniversite mezunlarına 100 bin TL hibe desteği verilmesini öngören ve 4 ilde uygulanmaya başlanan “Uzman Eller” projesinin ülke geneline yayılması talebini içeren soru önergesi verdi.

Gürer’in önergesini yanıtlayan Bakan Bekir Pakmedirli, pandemi nedeniyle projenin henüz sözleşme aşamasında olduğunu, başarılı olması durumunda ise bütün illere yayılabileceğini açıkladı.

UZMAN ELLER PROJESİ HANGİ AŞAMADA?
Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, Tarım ve Orman Bakanlığı’nca yanıtlanması istemiyle verdiği yazılı soru önergesinde, “Uzman Eller” projesinin akıbetini sordu.
Genç Çiftçi projesinin sona ermesinin ardından Bakanlığın, kırsalda üretimi yaygınlaştırmak amacıyla Uzman Eller Projesi’ni hayata geçireceğini açıkladığını anımsatan Gürer, “Söz konusu proje ile, üretimde verimliliği ve kaliteyi yükseltmek için kırsalda yaşamayı taahhüt eden, tarım, hayvancılık ve gıda alanlarında eğitim veren meslek yüksekokulu veya üniversite mezunlarının projelerine 100 bin lira hibe desteği vereceği ilan edilmişti. Yine projenin ilk etapta Amasya, Düzce, İzmir ve Mardin’de uygulanacağı ifade edilmişti” hatırlatmasında bulundu.

ÜLKE GENELİNE YAYMA PLANI VAR MI?
Gürer, “Söz konusu projeye hangi ilden ne kadar başvuru olmuştur? Proje Değerlendirmesi kimler tarafından yapmıştır? Hangi projeler ve kimler 100 bin lira hibe almaya hak kazanmıştır? Başarılı bulunan proje konuları nelerdir? Hibe desteği satın alma giderlerine mi verilmiştir, yoksa nakit olarak mı verilmiştir? Korona virüs salgını nedeniyle tarımsal üretimin öneminin daha iyi anlaşıldığı şu günlerde projeyi 81 ile yaymayı düşünmekte misiniz?” şeklindeki sorularına da yanıt istedi.

4 İLDE 212 BAŞVURU
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer’in soru önergesini yanıtlayan Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, “Kırsal Kalkınma Destekleri Kapsamında Kırsal Kalkınmada Uzman Eller Projesi uygulanacak olan Amasya, Düzce, İzmir, Mardin Bakanlığımız İl Müdürlüklerine şahsen belgelerini mevzuata uygun teslim eden başvuru dağılımı; Amasya İlimizde 41, Düzce İlimizde 51, İzmir İlimizde 49 ve Mardin İlimizde 71 olmak üzere toplam 212’dir” dedi.

HAK SAHİPLERİYLE SÖZLEŞME İMZALANACAK
Projelerin kamu görevlileri ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcilerinden oluşan komisyon tarafından değerlendirildiğini anlatan Bakan Pakdemirli, henüz hak sahipleri ile hibe sözleşmesi imzalanma aşamasında olduğunu belirtti.

NAKİT ÖDEME YOK
Pakdemirli, hibe desteğinin satın alma giderlerine verildiğini ve nakit ödeme yapılmadığını da ifade ederek, “Bakanlığımız 81 il Müdürlüklerinde oluşturulan Proje Yürütme Birimi tarafından ödeme talebi ile ilgili belgeler başvuru sahiplerinden alınacak olup, ödemeye ilişkin gerçekleşmeleri belgeleri aldığı günden itibaren beş iş günü içerisinde yerinde tespit edilecek, belgelendirilecek ve tutanağa bağlanacaktır. İl Müdürlüğü, hibe ödemesine esas ödeme icmallerini periyodik olarak Bakanlığımıza gönderecek, Bakanlığımız, icmalleri banka ödeme formatına dönüştürüp hibe ödemesini sağlayacaktır” dedi.

PROJEYE VİRÜS ENGELİ
2020 yılı için pandemi nedeniyle henüz uzman eller projesi hibe sözleşmesi imzalama sürecince olduğunu kaydeden Bakan Pakmdemirli, uygulamaya tam olarak geçmediği için geri dönüşlerin henüz alınmadığını vurguladı.

81 İLE YAYILABİLİR
Bakan Pakdemirli, 2020 yılı sonunda yapılacak olan değerlendirmede söz konusu projenin başarılı olma durumuna göre 81 ile yayılabileceğini de sözlerine ekledi.

GÜRER: “ALTYAPIYI SAĞLAM KURMAK GEREKİR”
CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer ise özünde ihtiyaca göre hazırlanan projenin başarılı olabilmesi için sağlıklı bir altyapı oluşturulması gerektiğini söyledi. Bakanlığın kamuoyuna tarımda sorun çözümü için sunduğu birçok projenin başlamadan bittiğini hatırlattı. “GAP ve KOP kapsamında raftan inmeden süresi geçen projelerin varlığı Sayıştay raporlarında yer alıyor” diyen Ömer Fethi Gürer, gençlerin tarıma ilgisi içinde projeler yapıldığını ve genç çiftçi projesinde de istenen sonuca erişilemediğini söyledi .Gürer, bu kere uzman eller projesi de sözde kalmadan gençlerin teşvik ve desteklenmesi sağlanarak üretime katılmaları sağlanmalıdır” diye konuştu.

PANDEMİ SÜRECİNDE ÇİFTÇİLERE DAHA ÇOK DESTEK ŞART
Pandemi nedeniyle üreticilerin var olan sorunlarının katlandığına dikkat çeken Gürer, “Özellikle gençlerin kırsalda yaşamaya teşvik edecek yeni projeler hayata geçirilmeli, kırsalın üretime devam edebilmesi için özellikle pandemi sürecinde gerekli desteklemeler sağlanmalıdır. Tarım kredi kooperatifleri ve kamu bankalarına olan borçları sıfırlanmalı ya da faizleri silinerek en az 2 yıl ötelenmelidir” diye konuştu. (BSHA)

HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Keşfet